Novinky
08.01.2023
Švestkové dřevo na uzení a grilování
Švestkové dřevo při uzení je ideální pro výrobu uzenin s výraznou ovocnou chutí. Prodáváme  pytel o hmotnosti dřeva 10 kg (při plnění),který obsahu... číst celé
24.11.2021
Hledáte dárek pro svého mazlíčka? Kupte mu jantarový obojek proti klíšťatům
Vánoce se blíží, nakupujeme dárky, a to nejen pro lidi Mám psa i kočku. Paskala a Evžu. Stafbull a mourek. Každý rok najdou pod stromečkem to, co si... číst celé
20.07.2020
Plastové zatravňovací dlaždice
Nechcete příliš investovat do parkovacího místa na vaší zahradě? Zatravňovací plastová dlažba vhodná ke zpevnění ploch a jejich trvalému zatravnění. ... číst celé
Zobrazit všechny novinky
 1. Úvod
 2. Magazín
 3. Práce na zahradě po celý rok
 4. Leden - jaké práce na zahradě na vás čekají

Leden - jaké práce na zahradě na vás čekají

Kdo by si myslel že zahradník v lednu spí ten by se mýlil.

Náš mini seriál ročních prací začíná. Rady a tipy, co dělat na zahradě v lednu.

Okrasné rostliny

 • v bezmrazých dnech začneme s průklestem okrasných stromů a keřů
 • ze stálezelených rostlin a jehličnanů setřepáváme případný sníh, aby je nepolámal

Cibulnaté květiny přeneseme k přerychlení ideálně do sklepa. Až začnou tlačit poupata přeneseme je do bytu a přikryjeme. Nezapomeňte ma minimální zálivku.

Do bedýnek můžeme vysévat semena druhů okrasných dřevin a květin která musí přemrznout. Bedýnky vyneseme do zahrady a necháme je zapadnout sněhem. Pokud sníh nepadá, nezapomeneme dodat alespoň minimum vláhy.

Ovocné rostliny

 • když nemrzne můžeme začít s průklestem jádrovin
 • větší rány zamažeme štěpařským voskem
 • opravujeme a budujeme drátěnky pro ovocné stěny a vedení vinné révy
 • kontrolujeme uskladněné ovoce

Za bezmrazých dnů můžeme ještě řezat rouby a řízky ovocných i okrasných dřevin. Zakládáme je buď do písku do sklepa, nebo do půdy na celodenně zastíněném místě.

Zelenina

 • zakládáme kořeny petržele k rychlení
 • dokončujeme přípravu pařenišť a skleníků pro zimní výsevy
 • koncem měsíce ledna začínáme vysévat celer, salát, květák, kedlubny
 • kontrolujeme podzimní výsev mrkve, petržele, zimního salátu...
 • kontrolujeme založenou a uskladněnou zeleninu

Ochrana rostlin

Odstraňujeme nemocné rostliny a dřeviny. S touto činností nečekáme na jaro, protože v této době stromy takzvaně spí. Práce s prořezem/ prostřihem a následnou likvidací bude mnohem snažší a stromům neublížíme.

Kartáčem nebo škrabkou odstraňujeme starou kůru kterou spálíme a očištěné kmeny a kosterní větve starších stromů natřeme.

Pokud nemáme hotovo z podzimu, tak kmínky mladých stromků opatříme chrániči, nebo je natřeme nátěrem proti okusu.

Stroje a nářadí pro práci na zahradě

Leden je jedním ze zimních měsíců, kdy máme dostatek času věnovat se také strojům a nářadí, které na zahradě celý rok nezahálí.

U nářadí kontrolujeme funkčnost, případně provádíme drobné opravy, jako je broušení, čištění a ochranný nátěr.

Elektrickým/benzínovým strojům, pokud si na to troufáme, provádíme předsezónní prohlídky. Běžná údržba nám zajistí funkčnost zahradních pomocníků i v následující sezoně.

 • výměna zapalovací svíčky
 • nabroušení nožů sekačky
 • pravidelná výměna oleje

Sklízet čerstvou zeleninu ze záhonu můžete i v zimě

Důležité je plodiny na záhoně správně ochránit. Proto případný poklop, kterým jste je v listopadu zakryli zkontrolujte.

Petržel

Zakrytí petržele doplňte slaměnou vystýlkou, nebo něčím podobným, co k ní nepustí ten největší mráz.

Není nutné aby petržel byla zcela chráněna před mrazem, snese značně nízké teploty aniž by zmrzla. Při tahání za mrazu ze země však musíte být opatrní, především se nedotýkejte listů, které mají zůstat na rostlině ve zmrzlém stavu. Jsou totiž velmi křehké, a pokud je poškodíte, nebudou až do příštího otrhávání upotřebitelné.

Pórek

Pórek čerstvě sklizený přímo ze záhonu je určitě chutnější než ten, který koupíte v obchodě. Chcete-li sklízet venku ze záhonu, postarejte se, aby půda nemohla zamrznout příliš rychle, a ani příliš hluboko. Můžeme toho dosáhnout nastýlkou z listí nebo slámy. Takto ošetřený pórek neutrpí žádné škody a bude mít skvělou čerstvou chuť i v lednu.

Rebarbora je jednou z nejranějších zelenin

Chcete-li, aby rebarbora vyrazila na jaře, opravdu brzy musíte na ní dát, nejpozději počátkem ledna, tlustou vrstvu nastýlky.

Rebabora vyžene hned, jakmile rozmrzne, proto se již předem postarejte aby nezamrzla příliš hluboko.

Silná vrstva rašeliny nebo listí zajištěná smrkovým chvojím, nedovolí mrazu proniknout až do země.

Ochrannou vrstvu je potřeba nastlat dříve než svrchní vrstva půdy příliš promrzne. Chceme-li aby byla nastýlka plně účinná, je počátek ledna posledním termínem pro její navrstvení.

Od začátku ledna můžete rebarboru dát také vyrašit do tmavého, nepříliš chladného sklepa nebo do podobného prostoru.

Kořeny dejte hustě vedle sebe a meziprostory vyplňte zeminou nebo substrátem. Musíte udržovat v trvalé vlhkém stavu, teplota substrátu by se měla pohybovat v rozmezí 10 až 14 stupňů Celsia.

Čím větší tma a čím vyšší teplota v místnosti bude, tím rebarbora vyžene delší a jemnější řapíky.

Leden rychle rady co dělat na zahradě

Nejvýhodnější doba pro zpracování a přeházení kompostu.

Kompost má být vysoký alespoň jeden metr, je-li v době přehazování vnější vrstva kompostu zmrzlá, lze to jen přivítat.

Vhodným nářadím kompost rozbijeme na velké kusy a vytvoříme provzdušněnou hromadu, kterou zakryjeme materiálem ležícím až dosud uvnitř. Tím docílíme skvělého provzdušnění kompostu, které významně ovlivňuje proces tlení.

Pokud zakládáme kompost na novém místě, je vhodné na zem rozprostřít 10 ncm vrstvu hrubší zeleně například rákosoviny. Kompost nebude ležet přímo na zemi a odspodu bude trochu dýchat.

Hotovou kompostovanou zeminu můžeme za mrazivého počasí rozprostřít na zrytou půdu kterou jsme zryli již na podzim.

Saze a popel ze dřeva patří mezi důležité prostředky pro zlepšování půdy. Nedáváme je však přímo na pozemek ale spíše do kompostu.

Sníh představuje přirozenou ochrannou přikrývku pro všechny rostliny které zůstanou přes zimu pod širým nebem.

Půdu která je pokryta vysokou vrstvou sněhu nesmíte rýt. Sníh je třeba nejdříve dát stranou. Pod mohutnou sněhovou pokrývkou bývá půda velmi často nezamrzlá, takže ji můžete rýt i v průběhu ledna. Této příležitosti je dobré využít, jelikož na půdu může ještě příznivě působit zimní počasí.

Při větším hnojení minerálními hnojivy se musíte postarat o to aby půda obsahovala velké množství humusu. Tak předejdete snížení jakosti úrody a zpomalení růstu. V půdách bohatých na humus rostou rostliny zdravě i tehdy, používáte-li hodně hnojiv minerálních.

Při větších mrazech zkontrolujte všechna vodovodní potrubí zda jsou dostatečně obalena izolací, nebo, zda jste je nezapomněli na zimu. Přenosné nádoby na vodu je dobré průběžně prohlížet, jestli se v nich voda nehromadí, případně vodu upustit.

Pamatujte, že ptačí budky jsou na zahradách důležitou součástí boje proti škůdcům. Právě teď máte nejvíce času na opravu, případně na postavení nových budek pro ptáky, aby měli příležitost k zahnízdění.

Nezapomínejte také na krmítka pro ptáčky kteří u nás zůstávají přes zimu. Chcete-li jim pomoci překonat nejhorší zimní časy, zvolte odpovídající krmivo pro jednotlivé druhy.

Při volbě krmiva pro ptáčky, upřednostňujte potřebu sýkorek, těch je u nás nejvíc. Každé krmítko by mělo udržet krmivo v suchém stavu, v mokrém může totiž strávníkům velmi uškodit.

V neposlední řadě v zimních měsících máte jedinečnou příležitost prostudovat odbornou literaturu a teoreticky se připravit na příští sezónu.

Další článek, o tom, co můžete dělat na zahradě v únoru bude brzy připraven.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli