Novinky
08.01.2023
Švestkové dřevo na uzení a grilování
Švestkové dřevo při uzení je ideální pro výrobu uzenin s výraznou ovocnou chutí. Prodáváme  pytel o hmotnosti dřeva 10 kg (při plnění),který obsahu... číst celé
24.11.2021
Hledáte dárek pro svého mazlíčka? Kupte mu jantarový obojek proti klíšťatům
Vánoce se blíží, nakupujeme dárky, a to nejen pro lidi Mám psa i kočku. Paskala a Evžu. Stafbull a mourek. Každý rok najdou pod stromečkem to, co si... číst celé
20.07.2020
Plastové zatravňovací dlaždice
Nechcete příliš investovat do parkovacího místa na vaší zahradě? Zatravňovací plastová dlažba vhodná ke zpevnění ploch a jejich trvalému zatravnění. ... číst celé
Zobrazit všechny novinky

Zahradní jezírko - díl druhý

Jaká by měla být velikost a tvar jezírka 

Velikost a tvar jezírka je  omezen pouze velikostí zahrady, možnosti sahají přes do země zapuštěný a vodou naplněný sud, případně plastovou skořepinu jezírka až po koupací rybníček veliký i přes 100 metrů čtverečních.

ZAHRADNÍ FONTÁNKY, MŮSTKY,OBKLADOVÝ KÁMEN.. najdete ZDE

Nevýhodou malých jezírek je že se jejich voda rychle zahřívá a rychleji se  proto tvoří řasy.

Navíc je třeba vodní rostliny čas od času protrhávat jinak malou vodní nádrž velmi rychle zaroste.

Tvar jezírka souvisí s podobou zahrady, snažte se vytvořit rovnováhu mezi jezírkem a ostatními částmi zahrady.

Je třeba docílit toho aby pohled návštěvníka zahrady plynule sledoval její hlavní linie. 

Tyto linie jsou tvořeny mimo jiné břehy jezírka, terasou, záhony a podobně.

Pokud máte poměrně malou ohrazenou zahrádku, udrží kulaté tvary návštěvníkův pohled uvnitř. 

V  podlouhlé zahradě je možno využít linie k vytvoření tvaru kosočtverce, přičemž terasa a jezírko tvoří dva za sebou ležící kosočtverce, které se případně mohou částečně překrývat.

Pokud máte podlouhlou zahradu bude podlouhlé jezírko umístěné na délku působit strohým dojmem a celá zahrada se prodlouží a zúží naopak velké a kulaté tvary působí na pozorovatele většinou velmi příjemným dojmem.

Správná hloubka jezírka

Jezírko by v žádném případě nemělo tvarem připomínat kráter,  bývá to  častá chyba, když se někdo pokouší na malé ploše, splnit různé představy, které nejdou dohromady. 

Také byste neměli založit jezírko na 2 metrech čtverečních a osadit jej  rybkami!

Jezírka s malou plochou a velkou hloubkou se nevyskytují ani v přírodě. 

Pokud budete sledovat profil přírodních  tůní  a jezírek zjistíte, že mají vždy tvar pozvolna se svažující prohlubně nikoli tvaru trychtýře( na jehož nejhlubším místě se usazuje kal) . 

Hloubka větší než jeden metr je potřeba jen tehdy chcete-li osadit jezírko rybami, protože ty jinak v přírodě žijí jen v prostorných vodách . 

V malých jezírkách a tůních, které svou velikosti odpovídají zahradním jezírkům žádné ryby nejsou a ani vodní rostliny nepotřebují hluboké jezírko.

Dokonce existují druhy a kultivary leknínů kterým se daří v mělkých vodách do 20 až 30 cm.

Mějte také stále na paměti že flora i fauna žijící pod vodou i nad hladinou potřebuje kyslík.

Přirozený koloběh v podstatě funguje tak, že vzdušný kyslík se dostává ze vzduchu do vody.  

Pokud je však hladina jezírka příliš malá v poměru k množství vody v něm je třeba zasáhnout, můžete například vodu nechat cirkulovat pomocí potoka a vodopádu.

Výhodou tohoto řešení je skutečnost , že voda je v pohybu a snadněji  se okysličuje.

Jsou zde ale ještě další možnosti. 

Vodu můžete například okysličovat pomocí vzdušného čerpadla. Takové čerpadlo vhání  do vody vzduch, který pak probublává nahoru k hladině, tak se k sobě dostanou malé vzduchové bublinky a voda, což vede k snadnějšímu rozpouštění kyslíku ve vodě.

ČERPADLA A JEZÍRKOVÉ FILTRACE najdete ZDE

Abyste jámu na jezírko vykopali dostatečně hlubokou a správně jí  vytvarovali musíte počítat s tloušťkou izolace včetně podkladů a vrstvy štěrku a písku.

U  jezírka izolovaného jílem je utěsnění silné 15 až 20 případně i 30cm vrstva štěrku na zatížení bude vysoká 20 cm.

U jezírka foliového je většinou jako podklad nutná 10 až 15 cm silná vrstva písku, i zde je nutno připočíst vrstvu štěrku stejně jako kořenové baly rostlin, zvláště pokud se jedná o mělká jezírka.

Správný sklon jezírka má svůj důvod

Ideální sklon dna jezírka je 1:3 To znamená že ve vzdálenosti 3 m od okraje jezírka bude hloubka přibližně jednoho metru.

Malé jezírko s průměrem 3 metry by tedy mělo mít uprostřed vzdálenosti 1,5 metrů od břehu a hloubku přibližně 50 cm.Zakládáte li velké jezírko můžete zvolit ještě mírnější sklon třeba 1:4

Reliéf dna je důležitý jak pro správný růst rostlin, tak pro ryby, které si v zimě hledají útočiště.

Vedle uspořádání břehu a hladiny je tedy třeba promyslet jak bude jezírko vypadat i pod vodní hladinou.

Rozhodujícím faktorem je druh živočichů, které se chystáte v jezírku chovat a skutečnost zda budou v jezírku přezimovat.

Ryby a žáby totiž potřebuji k zdárnému přezimování hloubku nejméně 80 cm, lépe hloubku kolem jednoho metru, této hloubky je třeba dosáhnout zhruba na jedné třetině plochy jezírka, aby se sem vešly všechny ryby.

Velikost a hloubka jezírka pochopitelně závisí na počtu ryb v rybníce a naopak.

Tvar jezírka přizpůsobte prostoru

Až budete vymýšlet tvary jezírka inspirujte se opět v přírodě, přísně geometrické linie se v krajině vyskytují jen velmi zřídka, stejně jako nepříliš členité obrysy.

Zvolte spíše mírně zaoblené tvary břehových linií , u malých jezírek působí nejlépe tvary kruhovité u velkých je možné prodloužit linii břehu vytvořením zálivu poloostrova či ostrova.

U zahradního jezírka je důležitá možnost v klidu a pohodě posedět s rodinou , nebo s přáteli.

V dalším dílu se dozvíte něco o tvorbě okrajové zóny jezírka, co s vykopanou zeminou, jak jezírko utěsnit a jak změřit fólii pro vaše jezírko.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli