Novinky
08.01.2023
Švestkové dřevo na uzení a grilování
Švestkové dřevo při uzení je ideální pro výrobu uzenin s výraznou ovocnou chutí. Prodáváme  pytel o hmotnosti dřeva 10 kg (při plnění),který obsahu... číst celé
24.11.2021
Hledáte dárek pro svého mazlíčka? Kupte mu jantarový obojek proti klíšťatům
Vánoce se blíží, nakupujeme dárky, a to nejen pro lidi Mám psa i kočku. Paskala a Evžu. Stafbull a mourek. Každý rok najdou pod stromečkem to, co si... číst celé
20.07.2020
Plastové zatravňovací dlaždice
Nechcete příliš investovat do parkovacího místa na vaší zahradě? Zatravňovací plastová dlažba vhodná ke zpevnění ploch a jejich trvalému zatravnění. ... číst celé
Zobrazit všechny novinky

Zakládání zahrad - úvod

Každá i sebemenší zahrádka potřebuje pořádný plán 

Zahradnické práce na musíme řádně plánovat, čím máme zahrádku menší tím podrobněji a přesněji musíme vypracovat svůj plán, protože každá chyba se nám projeví mnohem výrazněji než na velké ploše.

Je třeba si uvědomit, že pracujeme s živým materiálem, který se neustále mění a to nejen svůj vzhled velikost ale i nároky na výživu vláhu světlo a další.

Když  změníme v  celém tomto organizmu jedinou položku začnou se nám měnit i položky jiné.

Prvotní plánek zahrádky s rozložením ploch stromů keřů a květin je nezbytný začátek plánování.

Dále následuje vlastní zahrádkářská činnost, tvůrčí práce reagující na všechny změny, s nimiž původní plán nepočítal.

 

prvotní  návrh zahrady

Většina zahrádek má v zásadě dvojí účel a poslání.

Stále zůstává do původní poslání zahrádky a to zahrada užitková, kde pěstujeme ovoce, zeleninu případně řezané květiny.

 Naproti tomu v dnešní době zahrádky mají stále více význam okrasný.

Při zakládání zahrad v dnešní době očekáváme většinou funkci rekreační a při propojení s domem například pomocí terasy očekáváme od zahrady, že nám přinese duševní pohodu a uspokojení ve vzácných chvílích volna.

I do zahrady okrasné můžeme zakomponovat prvky ze zahrady užitkové. Ovocné stromky, keře, jahody, záhonek na bylinky případně na drobnou zeleninu.

 podrobnější návrh zahrady

Zahrada

Okrasnou část zahrady, tedy obytně nejhodnotnější plochu umisťujeme vždy do těsné blízkosti domů, nebo chaty tak ,aby se mohla skutečně prolínat obytná plocha v bytě i na zahradě.

Takovými obytný rekreační zařízení mi v zahrádce jsou například terasa, bazén , zahradní jezírko ,trávník, loubí různá odpočívadla, vyhlídkově upravené místo, přístřešek  v odlehlejší části zahrady a podobně.

Obytné plochy odpočívadla a další by měly být umístěny tak aby v každou denní dobu byla jejich určitá část osluněná a část zastíněna, aby byly v skutečně chráněné poloze  a měly svou intimitu.

Na zahrádce by měla být také různá místa k nimž rádi i několikrát za den zajdeme, například ptačí napajedlo, různá umělecká keramika, lavička s květinovou úpravou na konci zahradní cesty a podobně.

Takový způsob ukončení pěšinky bude jistě vhodnější než  kdybychom ji ukončili například náhle plotem, elegantní řešení bez starostí 

 Zahrada by měla být co nejrozmanitější a nejzajímavější proto všechna obytně rekreační zařízení nesmíme soustředit na jednu plochu ale prolnout jimi  celou zahradu.

Pamatujte že má-li být naše zahrada rozmanitá a zajímavá musí být i různě členěna, abychom najednou jedním pohledem neobsáhli celou  plochu, ale vždy jen určitou část, tím nám v zahrádce vznikne několik intimních míst kde můžeme v naprostém klidu relaxovat obklopeni nádhernou zelení.

Prostředky k rozčlenění prostoru mohou být různé, skupina stromů a keřů, květinové záhony, a tam kde musíme na malé ploše zahrádky šetřit místem to může být i laťková konstrukce zarostlá popínavými rostlinami, vkusná zídka nebo mřížoví.

Umíme pro Vás zajistit kompletní realizaci zahrady na klíč , provozujeme internetové zahradnictví.

Zahradu se snažíme uspořádat tak aby se dojmy stupňovaly, když ji procházíme, proto ta nejkrásnější a nejpůsobivější místa by neměla být u vchodu, ale v hloubi zahrady a cesta by nás měla vést od zajímavých a krásných pohledů k místům ještě krásnějším.

Nejpůsobivějším dojmem je zpravidla pohled na celou zahradu, odhalení a poznání koncepce jejího řešení, nebo vyhlídka do krajiny.

 

    

V neposlední řadě je třeba si také povšimnout, jak zahrada do okolního prostředí přechází.

Nejčastějším a přitom nejméně vhodným přechodem bývá vysoký plot ten působí nepěkně zvláště pak ve volné krajině.

Proto se snažíme plot zakrýt vnější výsadbou keřů a stromů nebo pnoucích rostlin.

Zásadu logické návaznosti na okolní přírodní prostředí je třeba dodržovat i v detailu například nesázet jiřiny či mečíky pod starou borovici u chaty na okraji borového lesa.

Zakládáte zahradu?  

Rádi Vám pomůžeme a předáme něco ze svých zkušeností  posbíraných ve školních lavicích  a celoživotní zahradnické praxi. 

Náš přístup můžeme shrnout do těchto několika bodů:

  • k realizaci zahrady samozřejmě vytvoříme společně s vámi  plán rozmístění rostlin a jednotlivých prvků zahrady.
  • tímto plánem se téměř nikdy striktně neřídíme, zahrada žije, a proto i v průběhu realizace vnímáme vaše požadavky a snažíme se je do realizace včlenit.

Preferujeme intenzivní kontakt s vámi –  tvoříme přeci  vaší zahradu.

Každá zahrada po svém osázení rostlinami musí vypadat jako že je prázdná. (Tedy že by se tam rostlin vešlo určitě mnohem více), není to tak!

Rostliny přibližně během jedné sezóny na stanovišti řádně prokoření a začnou bujet.

Když zahradu naplníte hned ze začátku během dvou až tří let budete některé rostliny likvidovat, protože vám vznikne na zahradě nepěkná džungle.

Naproti tomu, když dáte rostlinám dostatek péče, prostoru a času, budete překvapeni jak i s relativním málem budete mít krásnou zahradu.

Zahrada zkrátka vyžaduje pravidelnou péči a hlavně trpělivost rostliny se vám za to bohatě odvděčí svojí krásou zdravím a bujným růstem.

Nabízíme zahradnické a výkopové práce pro vaše zahrady.

 

        

V případě dotazů, nebo zájmu o nabízené práce nás kontaktujte:

telefon : 777 245 298  

e-mail : josef_urban@volny.cz

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli