Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
Novinky
31.05.2020
zahradnické práce
ZAHRADNICKÉ       PRÁCE   ZKUŠENOSTI s realizacemi  JIŽ OD ROKU 1991    REALIZUJEME PŘÍPRAVU TERÉNU (  doplnění zeminy , CESTY, ZÍDKY,OBRUBNÍKY,P... číst celé
20.07.2019
PALIVOVÉ DŘEVO
od srpna 2019  OTEVÍRÁME  NOVĚ prodejnu palivového dřeva zásobujeme  kvalitním dřevem z našich lesů  Prahu , Říčany  a okolí.  Dřevo máme sypané, neb... číst celé
20.07.2019
Zatravňovací dlaždice
Nechcete příliš investovat do parkovacího místa na vaší zahradě, ale chcete mít zároveň pevnou půdu pod kolama? ? Jednoduché, nízkonákladové, snadná ... číst celé
Zobrazit všechny novinky
  1. Úvod
  2. Zahrada , rady a zkušenosti - blog
  3. Zakládání zahrad úvod

Zakládání zahrad úvod

 

 

Zakládání zahrady - úvod

 

Každá i sebemenší zahrádka potřebuje pořádný plán

 

Zahradnické práce na musíme řádně plánovat, čím máme zahrádku menší tím podrobněji a přesněji musíme vypracovat svůj plán, protože každá chyba se nám projeví mnohem výrazněji než na velké ploše.

Je třeba si uvědomit, že pracujeme s živým materiálem, který se neustále mění a to nejen svůj vzhled velikost ale i nároky na výživu vláhu světlo a další.

Když  změníme v  celém tomto organizmu jedinou položku začnou se nám měnit i položky jiné.

Prvotní plánek zahrádky s rozložením ploch stromů keřů a květin je nezbytný začátek plánování.

Dále následuje vlastní zahrádkářská činnost, tvůrčí práce reagující na všechny změny, s nimiž původní plán nepočítal.

 

prvotní  návrh zahrady

 

 

 

Většina zahrádek má v zásadě dvojí účel a poslání.

 

 Stále zůstává do původní poslání zahrádky a to zahrada užitková, kde pěstujeme ovoce, zeleninu případně řezané květiny.

 Naproti tomu v dnešní době zahrádky mají stále více význam okrasný.

 

Při zakládání zahrad v dnešní době očekáváme většinou funkci rekreační a při propojení s domem například pomocí terasy očekáváme od zahrady, že nám přinese duševní pohodu a uspokojení ve vzácných chvílích volna.

I do zahrady okrasné můžeme zakomponovat prvky ze zahrady užitkové. Ovocné stromky, keře, jahody, záhonek na bylinky případně na drobnou zeleninu.

 

 podrobnější návrh zahrady

 

 

 

 

Zahrada

Okrasnou část zahrady ,  tedy obytně  nejhodnotnější plochu umisťujeme vždy do těsné blízkosti domů, nebo chaty tak ,aby se mohla skutečně prolínat obytná plocha v bytě i na zahradě.

 

 Takovými obytný rekreační zařízení mi v zahrádce jsou například terasa, bazén , zahradní jezírko ,trávník, loubí různá odpočívadla, vyhlídkově upravené místo, přístřešek  v odlehlejší části zahrady a podobně.

 

Obytné plochy odpočívadla a další by měly být umístěny tak aby v každou denní dobu byla jejich určitá část osluněná a část zastíněna, aby byly v skutečně chráněné poloze  a měly svou intimitu.

 

Na zahrádce by měla být také různá místa k nimž rádi i několikrát za den zajdeme, například ptačí napajedlo, různá umělecká keramika, lavička s květinovou úpravou na konci zahradní cesty a podobně.

 Takový způsob ukončení pěšinky bude jistě vhodnější než  kdybychom ji ukončili například náhle plotem.

 

elegantní řešení bez starostí 

 470x60-1-1520940659.gif

 

Zahrada by měla být co nejrozmanitější a nejzajímavější proto všechna obytně rekreační zařízení nesmíme soustředit na jednu plochu ale prolnout jimi  celou zahradu.

Pamatujte že má-li být naše zahrada rozmanitá a zajímavá musí být i různě členěna, abychom najednou jedním pohledem neobsáhli celou  plochu, ale vždy jen určitou část, tím nám v zahrádce vznikne několik intimních míst kde můžeme v naprostém klidu relaxovat obklopeni nádhernou zelení.

 

Prostředky k rozčlenění prostoru mohou být různé, skupina stromů a keřů, květinové záhony, a tam kde musíme na malé ploše zahrádky šetřit místem to může být i laťková konstrukce zarostlá popínavými rostlinami, vkusná zídka nebo mřížoví.

 

Umíme pro Vás zajistit kompletní realizaci zahrady na klíč , provozujeme internetové zahradnictví.

 

 

 

 

Zahradu se snažíme uspořádat tak aby se dojmy stupňovaly, když ji procházíme, proto ta nejkrásnější a nejpůsobivější místa by neměla být u vchodu, ale v hloubi zahrady a cesta by nás měla vést od zajímavých a krásných pohledů

k místům ještě krásnějším.

 

 Nejpůsobivějším dojmem je zpravidla pohled na celou zahradu, odhalení a poznání koncepce jejího řešení, nebo vyhlídka do krajiny.

 

    

  

V neposlední řadě je třeba si také povšimnout, jak zahrada do okolního prostředí přechází.

Nejčastějším a přitom nejméně vhodným přechodem bývá vysoký plot ten působí nepěkně zvláště pak ve volné krajině.

 Proto se snažíme plot zakrýt vnější výsadbou keřů a stromů nebo pnoucích rostlin.

 

Zásadu logické návaznosti na okolní přírodní prostředí je třeba dodržovat i v detailu například nesázet jiřiny či mečíky pod starou borovici u chaty na okraji borového lesa.

 

 

 

 

Zakládáte zahradu ?  

 

pojďme společně   www.udelamezahradu.cz  , rádi Vám pomůžeme a předáme něco ze svých zkušeností  posbíraných ve školních lavicích  a celoživotní zahradnické praxi.

 

Náš přístup můžeme shrnout do těchto několika bodů:

 

1, k realizaci zahrady samozřejmě vytvoříme společně s vámi  plán rozmístění rostlin a jednotlivých prvků zahrady.

 

2, tímto plánem se téměř nikdy striktně neřídíme, zahrada žije  a proto i v průběhu realizace vnímáme vaše požadavky a snažíme se je do realizace včlenit.

Preferujeme intenzivní kontakt s Vámi –  tvoříme přeci  Vaší zahradu.

 

3, každá zahrada po svém osázení rostlinami musí vypadat jako že je prázdná. (Tedy že by se tam rostlin vešlo určitě mnohem více), není to tak !

Rostliny přibližně během jedné sezóny na stanovišti řádně prokoření a začnou bujet.

 Když zahradu naplníte hned ze začátku během dvou až tří let budete některé rostliny likvidovat protože vám vznikne na zahradě nepěkná džungle.

Naproti tomu , když dáte rostlinám dostatek péče, prostoru a času budete překvapeni jak i s relativním málem budete mít krásnou zahradu.

 

Zahrada zkrátka vyžaduje pravidelnou péči a hlavně trpělivost rostliny se vám za to bohatě odvděčí svojí krásou zdravím a bujným růstem.

 

 

 

 

Nabízíme zahradnické a výkopové práce pro Vaše

zahrady

 

        

 

V případě dotazů , nebo zájmu o nabízené práce nás

kontaktujte

 

tel. : 777 245 298 

 

e-mail : josef_urban@volny.cz

 

Další možnosti nákupu u našich partnerů : 

 

 

zahradni-technika-250x250.gif  zahradni-party-stany-250x250.gif  zahradni-dekorace-250x250.gif  dlazdice-mozaiky-250x250.gif  grily-krby-250x250.jpg

 

Tyto a mnoho dalších výrobků pro Vaše zahrady , vám umíme na místě instalovat , v případě zájmu zajistíme i doručení na Vámi určené místo.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli