Novinky
08.01.2023
Švestkové dřevo na uzení a grilování
Švestkové dřevo při uzení je ideální pro výrobu uzenin s výraznou ovocnou chutí. Prodáváme  pytel o hmotnosti dřeva 10 kg (při plnění),který obsahu... číst celé
24.11.2021
Hledáte dárek pro svého mazlíčka? Kupte mu jantarový obojek proti klíšťatům
Vánoce se blíží, nakupujeme dárky, a to nejen pro lidi Mám psa i kočku. Paskala a Evžu. Stafbull a mourek. Každý rok najdou pod stromečkem to, co si... číst celé
20.07.2020
Plastové zatravňovací dlaždice
Nechcete příliš investovat do parkovacího místa na vaší zahradě? Zatravňovací plastová dlažba vhodná ke zpevnění ploch a jejich trvalému zatravnění. ... číst celé
Zobrazit všechny novinky
  1. Úvod
  2. Magazín
  3. Práce na zahradě po celý rok
  4. Březnová - jarní výsadba živých plotů

Březnová - jarní výsadba živých plotů

Kdo zmeškal výsadbu živého plotu na podzim, může to v březnu v pohodě dohnat.

Nejdříve opravujeme staré živé ploty, do mezer vysazujeme zdravé a silné sazenice na živé ploty  se silným kořenovým systémem.

Živé ploty se většinou vysazují jako ohraničení zóny

Pokud budeme chtít, aby živý plot zabral co nejméně půdy, je výběr rostlinného materiálu čiroký. Na živý plot lze doporučit habr obecný (carpinus). Jeho hlavní přednost spočívá v tom, že je možné udržovat habrové ploty velmi úzké a skvěle chránící nejen před nežádoucími pohledy kolemjdoucích,  ale i před větrem.

Pro založení živého plotu musíte půdu nakypřit nejméně na hloubku dvou rýčů.

V rámci přípravných prací je nutné vykopat rýhu pro živý plot, který se má vysadit v jedné řadě. Pro jednu řadu stačí výkop široký 40 cm.  pro dvouřadý živý plot potřebujete šířku asi 60 cm. 

Vykopanou zeminu dejte bokem, po zasazení keřů ji znovu využijte pro zákryt rostlin.  Kompost, hnůj..., použijte jako nastýlku na povrch půdy po výsadbě.

Počet sazenic na běžný metr živého plotu se řídí druhém rostliny, ale i způsobem výsadby. U jednořadý živých plotů stačí na každý běžný metr řádku zhruba 5 rostlin. Sázíte li dva řádky, na běžný metr budete potřebovat 6 až 8 sazenic.

Nově založené živé ploty je  po výsadbě a ujmutí se silně prořezat, aby se zahustil již odspodu.

Nejlépe se ujmou když je vyřežete okamžitě. Řez je důležitý především u habru obecného, hlohu obecného a buku lesního, které se hůře ujímají. Zkrátíme je asi na poloviční délku.

Před výsadbou namočíme kořeny do vody nebo zemité kaše, což rovněž přispěje k zajištění lepšího ujmutí sazenic rostlin živého plotu. Ptačí zob obecný a další rostliny vhodné do živých plotů můžete seříznout bez obav i o dvě třetiny délky.

Po výsadbě potřebuje živý plot trvale a velmi vydatně zalévat.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli