Novinky
08.01.2023
Švestkové dřevo na uzení a grilování
Švestkové dřevo při uzení je ideální pro výrobu uzenin s výraznou ovocnou chutí. Prodáváme  pytel o hmotnosti dřeva 10 kg (při plnění),který obsahu... číst celé
24.11.2021
Hledáte dárek pro svého mazlíčka? Kupte mu jantarový obojek proti klíšťatům
Vánoce se blíží, nakupujeme dárky, a to nejen pro lidi Mám psa i kočku. Paskala a Evžu. Stafbull a mourek. Každý rok najdou pod stromečkem to, co si... číst celé
20.07.2020
Plastové zatravňovací dlaždice
Nechcete příliš investovat do parkovacího místa na vaší zahradě? Zatravňovací plastová dlažba vhodná ke zpevnění ploch a jejich trvalému zatravnění. ... číst celé
Zobrazit všechny novinky
  1. Úvod
  2. Výsadba živých plotů: Tajemství úspěchu
Výsadba živých plotů: Tajemství úspěchu



Představte si, jak vaše zahrada ožívá díky krásnému živému plotu, který nejenže vytváří přirozenou hranici, ale také chrání vaše soukromí a poskytuje útočiště pro mnoho druhů ptáků a hmyzu.

Ať už jste zkušený zahradník nebo začátečník, výsadba živých plotů může být skvělým projektem, který vám přinese radost a uspokojení.

V tomto článku se dozvíte několik tipů a triků, jak vysadit živý plot tak, aby byl co nejúspěšnější.



Prvním krokem je výběr vhodného rostlinného materiálu. Pokud chcete, aby váš živý plot zabral co nejméně plochy, doporučujeme habr obecný (carpinus betulus). Jeho hlavní přednost spočívá v tom, že lze udržovat habrové ploty velmi úzké a skvěle chrání nejen před nežádoucími pohledy kolemjdoucích, ale i před větrem.


Při založení živého plotu je důležité řádně připravit půdu. Nakypřete ji nejméně na hloubku dvou rýčů a vykopejte rýhu širokou 40 cm pro jednořadý živý plot, nebo 60 cm pro dvouřadý.

 Při vykopávání rýhy dejte pozor, abyste nevyhazovali ornici, ale pouze vrchní vrstvu zeminy. Kompost ani chlévský hnůj mezi obě vrstvy nedávejte, ale použijte je jako nastýlku na povrch půdy po výsadbě.

Počet sazenic potřebných na běžný metr živého plotu závisí na druhu rostliny a způsobu výsadby. U jednořadých živých plotů stačí na každý běžný metr řádku zhruba 5 rostlin, zatímco u dvouřadých budete potřebovat 6 až 8 sazenic.

Aby se nově založené živé ploty zahušťovaly odspodu, je důležité je po výsadbě a ujmutí silně seřezat.

Nejlépe se ujmou, když je seřežete okamžitě.

Řez je důležitý především u habru obecného, hlohu obecného a buku lesního, které se hůře ujímají.

 Zkrátíme je asi na poloviční délku. Před výsadbou namočte kořeny do vody nebo zemité kaše, což rovněž přispěje k lepšímu ujmutí sazenic.

Ptačí zob obecný a další rostliny vhodné do živých plotů můžete seříznout bez obav i o dvě třetiny délky.

Po výsadbě je důležité živý plot trvale a velmi vydatně zalévat. Tím zajistíte, že váš nový živý plot bude růst silný, zdravý a bude vám dlouhá léta dělat radost.