Novinky
08.01.2023
Švestkové dřevo na uzení a grilování
Švestkové dřevo při uzení je ideální pro výrobu uzenin s výraznou ovocnou chutí. Prodáváme  pytel o hmotnosti dřeva 10 kg (při plnění),který obsahu... číst celé
24.11.2021
Hledáte dárek pro svého mazlíčka? Kupte mu jantarový obojek proti klíšťatům
Vánoce se blíží, nakupujeme dárky, a to nejen pro lidi Mám psa i kočku. Paskala a Evžu. Stafbull a mourek. Každý rok najdou pod stromečkem to, co si... číst celé
20.07.2020
Plastové zatravňovací dlaždice
Nechcete příliš investovat do parkovacího místa na vaší zahradě? Zatravňovací plastová dlažba vhodná ke zpevnění ploch a jejich trvalému zatravnění. ... číst celé
Zobrazit všechny novinky
  1. Úvod
  2. Magazín
  3. Práce na zahradě po celý rok
  4. Březen - jaké práce na zahradě na vás čekají

Březen - jaké práce na zahradě na vás čekají

Práce na zahradě v březnu

V březnu je nejvyšší čas vyčistit a přezkoušet nepřenosné vodní nádrže jsou-li stále ještě vodotěsné.

Přenosné nádrže umístíme po kontrole těsnosti zase zpátky na původní místo.

V případě jímky na dešťovou vodu provedeme kontrolu, zda není jímka zanesená.

To vše děláme s vědomím že pro zalévání je nejvhodnější voda dešťová proto již v březnu začínáme s jejím jímání.

Určitě nezapomeňte zkontrolovat zahradní vodovod, případně zahradní hadice a spojky, jestli někde nejsou po zimě praskliny nebo díry.

Kdo to nestihl v únoru, měl by už rozvěsit během prvních březnových dnů budky pro ptáky aby měli na zahradách kde hnízdit.

Budka by měla především dobře držet na místě kam ji připevníte aby se ve větru nepohybovala sem a tam. Je dobré budku zavěsit tak, aby se nakláněla trošku kupředu. Tak se nedostane do budky voda. Vletový otvor má směřovat na východ nebo na jihovýchod.

V březnu a dubnu je vhodná doba pro výsadbu stromů a keřů.

Chcete-li si ušetřit pozdější rozčilování a sousedské spory, měli byjste brát ohled již při výsadbě. Vzrostlé dřeviny mohou ochuzovat sousedovu zahradu o světlo a slunce. Proto je raději vysazujte dál od plotu, než jak to požaduje zákon.

Začátek března představuje nejvhodnější dobu pro výsadbu kedlubnu a květáku do skleníku.

Pro kedluben je vhodný spon 20 x 20 cm, pro květák podle odrůdy, 30 x 40 cm. Také hlávkový salát, který jste vysadili do malého skleníku koncem února musíte až do začátku tvorby hlávek zavlažovat jen velmi málo, aby rostliny nevytvořili příliš mělký kořenový systém.

Během března ze záhonu s jahodami odstraníme všechny špatné listy.

Každý nezelený, nebo jinak zbarvený list odřízneme nožem nebo nůžkami. Listy je dobré posbírat a spálit, aby se dál nemnožily choroboplodné zárodky.

Zároveň s vyčištěním a okopání záhonku s jahodami, přihnojte rostliny kombinovaným hnojivem s nízkým obsahem dusíku.

U růžových keřů roste v poslední březnové dekádě nebo začátkem dubna "nakopčete" zeminu, která bude chránit před mrazem. Ve vyšších polohách s tím můžete ještě počkat.

V březnu můžeme začít výsadbu okrasných dřevin jakmile půjde rozmrzne. Pokud byla zima suchá, je nutno v březnu vydatně zavlažit rododendrony a další stálezelené listnaté dřeviny.

Na skalkách je třeba prohlédnout všechny rostliny, zjistit jaké škody utrpěli přes zimu. Začínáme doplňovat prázdná místa.

Do okenních a balkonových truhlíku vysazujeme od začátku března macešky.

Kdo zmešká výsadbu živého plotu na podzim, může to v březnu v pohodě dohnat.

O tom více v dalším článku, jak a kdy vysadit živý plot..

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli